Patrik Čmejla

Vyvolání ČB filmu

Návodů jak vyvolat černobílý film je na internetu obrovské množství, takže toto je rozhodně nošení sov do Athén, inu, ale mé důvody jsou prosté – lépe se mi někomu, kdo žádné zkušenosti ještě nemá, předává postup, který mám vyzkoušený já. Tak proto.

Seznam věcí, které používám

  1. 1x vývojnici – existují různé modely, preferuju JOBO
  2. 4x odměrka – obyčejné, skleněné z Tesca, dobře se myjí.
  3. 1x menší odměrný válec nebo injekční stříkačku
  4. 1x vypírací kaskádu – je to drahé, ale velmi praktické.
  5. 2x kolíčky (svorky) na zavěšení filmu
  6. 1x teploměr, nakonec jsem koupil digitální na steaky 🙂
  7. 1x míchátko na chemii, není to úplně nezbytné
  8. 1x stěrka na film, také není nezbytně nutná
  9. 2x litrové láhve na chemii, nakonec jsem koupil skleněné
  10. 1x aplikace do mobilu „Massive Dev Chart Timer

Z „hardware“ je to základní asi vše. Hadice JOBO na vypírání má na konci takový divný gumový „nástavec“, který se mi nepovedlo nasadit naprosto na nic, takže jsem ho uříznul, a v OBI koupil koncovku, která pasuje jak do hadice, tak do závitu sprchové hlavice. (viz foto). Také mám velký tenký ručník, kterým pomocí malířské krepové pásky „nalepím“ na futra koupelny, aby mi neprosvítalo dovnitř světlo. Každý si musí už některé věci dořešit dle svých možností.

Chemie. To je nejspíš nekonečný počet možných kombinací a hodně z nás stráví část života hledáním té své zázračné kombinace. No, na úplný začátek, na své „poprvé“ na vyzkoušení bych koupil film Fomapan, a k němu doporučenou chemii od Fomy. Osobně bych si na první pokusy koupil:

  1. Vývojka Foma Fomadon LQN
  2. Ustalovač Foma Fomafix
  3. Přerušovač Foma Fomacitro
  4. Smáčedlo Foma Fotonal
  5. Destilovaná voda (chemii ředím destilkou)

Důkladně si přečtěte ředění / přípravu / uchování každé chemie.
Info je na obalu / lahvi případně na stránce výrobce.

Otevření kazety a navinutí filmu do vývojnice

Tato část vyžaduje alespoň minimální zručnost, protože se musí celá provést v naprosté tmě. Je více možností, jednou z nich je zcela temná místnost, druhou možností je speciální světlotěsný „rukáv„, mno, osobně doporučuju temnou komoru. Sežeňte si pokažený film a trénujte namotání filmu na cívku vývojnice na světle tak dlouho, dokud nezískáte jistotu. Cívka vývojnice musí být zcela suchá – jinak se vám film nasoukat dovnitř nepovede (vyzkoušeno za vás) 🙂 Jo a nezapomeňte si sundat chytré hodinky, jinak se vám rozsvítí v nejlepší moment 🙂

Takže, jsme v „temné místnosti“, máme natrénované soukání filmu do cívky vývojnice, u sebe máme kazetku a nůžky, a můžeme začít otevřením kazetky. Podeberu víčko nůžkami zapřenými o prsty a … je to jako otevírat pivo. Co dodat.

Vyndám cívku s filmem, je-li podemnou čístá a suchá podlaha, nechám film klidně rozvinout, pustím plechový obal i víčko do tmy, a zastřihnu začátek filmu do rovna a ustřihnu rohy. Tím si zajistím, že se mi film bude méně zasekávat při soukání do cívky vývojnice. Viz další foto.

Cívka vývojnice má zaváděcí okraje drážky zaoblené a kousek za nimi je z boku vybrání, ve kterém je možné prsty přidržovat film. Opět viz foto. Vsuneme film tak daleko, až jej ucítíme ve vybrání pro prsty, poté jej můžeme nechat volně splývat a oběma rukama držíme cívku tak, abychom ukazováčky přidržovali vsunutý film. Boky cívky lze proti sobě pootáčet, takže vždy držíme prstem film na jedné straně, pootočíme s ní, uvolníme, přidržíme drunou stranu, pootočíme s ní, a tak stále dokola, dokud nenasoukáme celý film donitř. Cívku na konci filmu ustřihneme nužkami.

Cívku s filmem vložíme do vývojnice, pečlivě uzavřeme víkem a opakovaně zkontrolujeme správné uzavření.

Připravíme si vypírací kaskádu (jmenuje to se hustě, ale je to obyčejný perlátor, trubička s přisáváním vzduchu, přidělaná na hadici od sprchy)

VYVOLÁNÍ FILMU

OK, máme film ve vývojnci, ustalovačpřerušovač máme předem naředěný (ředíme destilovanou vodou) v lahvích (ty se po použití nevylévají, ale nalijí zpět do lahve – používají se opakovaně až do vyčerpání – viz info na obalu). Vývojku si naředíme přesně na jedno vyvolávání – pomocí aplikace v telefonu. Opět – není to nezbytně nutné, ale je to prostě pohodlné. V aplikaci si tedy vyberu 35mm Fomapan 100, vývojku Fomdon LQN, viz., obrázek níže.

Má vývojnice má pro jeden kinofilm obsah 250ml. Pro správné naředění vývojky tedy tuknu prstem na vývojku, nastavím obsah na 250ml a aplikace mi sama spočítá poměr vývojky a destilované vody. Na vyvolání jednoho filmu smíchám 22,7ml vývojky a 227,3ml destilované vody. Teplota vývojky má být 20°C, no, já mám doma tepleji, takže dám namíchanou vývojku ještě na pár minut do lednice a teplotu kontroluju dokud nemá 20°C.

Na pracovní stůl / kuchyňskou linku / si připravím 4 odměrky. V té první je namíchaná vývojka, ve druhé přerušovač, ve třetí ustalovač a ve čtvrté smáčedlo. Takto mi to vyhovuje, protože jsem jen člověk omylný, a toto rozdělení odpovídá jednotlivým částem vyvolávacího procesu, tak, jak mě vede aplikace v telefonu. Nemusím se tolik soustředit, abych se nespletl a nezaměnil chemii nebo tak něco. Zvykl jsem si na to, a zatím nepokazil ani jedno vyvolávání. Ještě si připravím jednu prázdnou nádobu na vylytí vývojky, protože žádnou chemii do odpadu nevylévám.

Jdeme na to. Otevřeme malé víčko vývojnice a nalejeme dovnitř vývojku, pořádně uzavřeme víčkem a ťukněme do tlačítka START v aplikaci. Začne běžet odpočet, a my máme 1 minutu překlápět vývojnici dnem vzhůru a zpět. Sledujeme čas, a na začátku každé minuty vývojnici 10 vteřin jemně překlápíme dnem vzhůru a zpět, tak, jak nám aplikace ukazuje.

Jakmile čas vyvolávání uplyne, vylejeme obsah vývojnice do připravené odpadní nádoby a do vývojnice nalijeme přerušovač, a ťukneme do tlačítka „START“ v aplikaci. Přerušování trvá jen minutu a vývojnici překlápíme po celou dobu přerušování. Po uplynutí času vylijeme přerušovací lázeň zpět do lahve k dalšímu použití.

Třetí „chemie“ je ustalovač. Nalijeme do vývojnice, ťukneme na tlačítko „START“ v aplikaci… všechny tyto 4 kroky jsou si celkem podobné. Po uplynutí času ustalování nalijeme ustalovač také zpět do lahve.

Nyní přichází na řadu praní. Metod je opět více, každý fotograf preferuje tu svou. Já zastrčím perlátor do vývojnice a 10 minut vypírám chladnou vodu z vodovodu. Nastavím proud vody tak, aby to hezly „bublalo“ – vody nemusí být mnoho. Viz video níže.

Poslední fází je smáčedlo. Je to vlastně kapka „jaru“ v destilce. No, jar nepoužívám, kupuju si smáčedlo.

Asi tak 30 sekund s vývojnicí překlápím, odhadem – čas už neměřím, a po chvilce vyliju smáčedlo normálně do odpadu. Tak, film by měl být vyvolaný 🙂

Otevřeme vývojnici!

Pokud jsme neudělali někde chybu, tak bychom měli mít vyvolaný film! 🙂 Rozebereme cívku pootočením boků proti sobě – až to „cvakne“, a směrem od sebe sundáme jednu bočnici a vyndáme mokrý film. Namočím si stěrku do vody, jemně stisknu film mírným tlakem a plynulým pohybem stáhnu z filmu všechnu přebytečnou vodu. Nacvaknu kolíčky na film a pověsím na záclonovou konzoli. Každý kolíček váží jinak, ten těžší patří dolů 🙂

Po pár hodinách je film suchý. Klidně ho nechte viset přes noc. Při sušení se může různě prohýbat a kroutit, ale obvyle to není žádný problém. Zatím se mi jen jeden film stočil podélně skoro do trubičky, musel jsem ho pak sušit navinutý v cívce. Ale to nebude tento případ, fomapan se takto nekroutí 🙂

Dobré světlo a ať vám to vyjde!

© 2024 Patrik Čmejla

Šablona od Anders Norén