Patrik Čmejla

Technika

Technika… pro mě je to hlavně tvůrčí nástroj. Samozřejmě si vybírám takovou, se kterou se mi dobře pracuje a ze které mám také dobrý pocit. Nicméně, nejsem ten typ, který studuje každý parametr a řeší, jaká trubice má „ostřejší čočku“. Nemyslím si, že na technice nezáleží vůbec, ale technická stránka je jen menší částí celkového dojmu z fotografie.

Střední formát (6x8)

O „středním formátu“ jsem dlouho snil, prohlížel si všelijaké „železo“, a v mysli neustále přebíhal mezi značkami podle toho, na kterém fóru právě probíhala ta či ona diskuze a dle toho, jak zapálený byl ten či onen majitel konkrétního modelu. Hasselblady, Mamiye, Rolleiflexy, Pentaxy… nad všemi jsem uvažoval. A pak jsem se zamiloval. Na první pohled. Do téhle potvory. 😍

Malý formát (35mm)

Z „malého formátu“ (pamatuju si, jak jsme začátkem tisíciletí „všichni“ toužili po full frame digitálních zrcadlovkách, inu, dneska se nad tím jen usmívám…) jsem si nechal už jen dvě těla, ze kterých reálně „beru ven“ jen Nikon N80. Už mám horší oči, a ostrit manuálně zkrz to malé kukátko mi jde čím dál hůř.

  • Minolta XG-M + Rokkor MD 50mm f/1.2
  • Nikon N80 + Nikon 24-85mm f/2.8-4 AF-D
Expozimetr
Skenery
  • Nikon CoolScan 8000 ED
  • Minolta Scan Elite 5400

© 2024 Patrik Čmejla

Šablona od Anders Norén