Patrik Čmejla

Pozitivní proces – vybavení

Zvětšovák

Začátečníkova cesta k papírové fotografii :-)

Jako se vším v mém světě, nic nemůže být jednoduché a snadné, ale koho by to pak všechno bavilo, že… Když jsem si vybral středoformát s rozměrem 6×8 cm, tak jsem moc neřešil pozitivní proces. Stačilo mi vyvolat film (na to temnou komoru nepotřebuju), a pořádný kvalitní skener. Nicméně, u počítače mě baví sedět stále méně a „řešit“ cokoli „digitálního“ mě obtěžuje stále víc, chuť zkusit vyvolat papírové fotky prostě musela přijít.

Začal jsem tedy pátrat, a brzy zjistil, že rozměr 6×8 v podstatě neexistuje (tuším, že se ještě dělají záda 6×8 na Mamáju RB67). Středoformátový „standard“ je 6×6, 6×7 a 6×9, pak už začíná „velký formát“. A že mi tedy nestačí sehnat nějaký random Axomat nebo Opemus, ale že musím shánět něco většího. Magnifax. Klasika, začátečník, co naplat 🙂

A jak je u mě obvyklé, když není emoce uspokojena v „aktivní době“, tak mě to pustí a zápal pro věc je fuč. K tomu lze přičíst paradox českých šrotišť, kdy dokud něco nesháníte, je toho všude plno, ale stačí se rozhodnout, že „jde se na věc“ a fuf, anihilace a neseženete ani misku.

Takže jsem na to prděl, no, až se jednoho dne se na jednom diskuzním serveru z ničeho nic objevila nabídka Magnifaxu 4a. A protože jsem tušil, že je to nabídka vyjímečná, okamžitě jsem na ni zareagoval a přístroj získal 🙂

Tím ovšem utrpení neskončilo, ale naopak, začalo… Protože jsem k samotnému zvětšováku dostal jen rámečky na kinofilm, jedno sklo, pouze spodní rámeček 6×6 a nic víc, tak stejně nemám jak ty své negativy 6×8 uchytit.

Rámečky 6×7 bych si na 6×8 upravil, ale nejdou sehnat. Stejně, jako skla – nejdou sehnat. Zřejmě to dopadne tak, že nakonec upravím ten spodní rámeček 6×6 a v kombinaci s horním sklem (které je snad i AN) to bude OK. Uvidíme…

Zkušenost je zatím taková, že na tento zvětšovák nejde prakticky sehnat vůbec nic. Mám nastavená upozornění jak na českých bazarech, tak na eBayi, a když už se něco, co má v názvu „Magnifax“ objeví, je to zrezlá relikvie ze smetiště.

Ostatní potřebné věcičky

Ke zvětšováku jsem dostal dva různě velké maskovací rámy, pár misek, dva objektivy (oba víceméně slepé), zaseklé spínací hodiny a hromadu starých papírů a chemii. Hodiny jsem vyhodil, chemii taky, papíry se možná budou hodit, to ještě nevím… Samozřejmě to není myšleno jako výčitka, takový prostě byl stav věci a před koupí jsem o tom věděl. Udělal jsem si seznam věcí, které musím posbírat

 • Spínací hodiny (3690,-)
 • Nějaké to světlo (1250,-)
 • Objektiv – 50mm pro kinofilm (2736,-)
 • Objektiv – 105mm pro 6×8
 • Udělátko na proužkový test (1934,-)
 • Tři misky 20x25cm (525,-)
 • Sušák na fotky (840,-)
 • Alespoň dvě pinzety (300,-)
 • Náhradní žárovku do barevné hlavy (2022,-)
 • Míchací komory do barevné hlavy (900,-)
 • Vypírací miska 30×40 (2990,-)

Spínací hodiny. Říkal jsem si, že když něco seženu nové, budu kupovat nové, a pokud nové neseženu, teprve potom budu hledat na bazarech. Objednal jsem si Kaiser Digital Timer za 4000 a čekal více než měsíc, a několikrát dostal zprávu, že „hodiny zatím nedorazily“. Hm. Objednávku jsem stornoval, a koupil si o něco levnější a o dost ošklivější Paterson 745 2000D. Od renomovaného prodejce jsem dostal produkt bez českého návodu, který nemá značku CE ani štítek, ani nic, a který vypadá, jako by ho vyrobily někde na koleně. Ale zatím dělají co mají.

Světlo do fotokomory. To bylo v pohodě, prostě jsou skladem, koupil jsem si nějakou oranžovou polokouli, protože by to mělo být asi v pohodě i promultigradační papíry.

Objektiv 50mm. Něco málo jsem si načetl, a rozhodnul se, že si koupím EL-Nikkor. Tu značku jsem míval rád, a když dělají i skla do zvětšováku, tak proč ne. Na eBayi jsem za rozumnou cenu včetně dopravy našel ihned co jsem chtěl – dva objektivy EL-Nikkor 50mm, jeden se světelností 2.8 a druhý 4.0, ve stavu jako nové za 2736,- i s dopravou.

Objektiv 105mm. Zatím nemám

Udělátko na proužkový test. Nevím, jak přesně se to jmenuje, ale chtěl jsem to 🙂 Nesehnal jsem nic od Meopty, takže zase na eBay, a tam jsem během chvilky objevil a koupil Paterson Test Strip Printer.

Misky 20×25. Misky, které jsem dostal ke zvětšováku, jsou velké, asi 40×50 (neměřil jsem). A ze začátku tak velké fotky nemám v plánu dělat, tak s ohledem na množství potřebné chemie jsem koupil misky menší…

KAISER 4048 sušící stojánek. No, vím, že bych mohl zvolit i jinou metodu, třeba nějaké to zavěšení na provázek s kolíčky, ale šušák se mi líbil víc.

Pinzety. Asi nezbytnost, co naplat. Koupil jsem si nějaké plastové, co zrovna měli po ruce.

Žárovka do barevné hlavy Color4-ES. Další epizoda s českým eshopem. 1 žárovka za skoro 1000 korun. Objednám, a nic. Po nějaké době jsem dostal info, že teda jako nebude. A že by mohli objednat nějak speciálně pro mě, ale že bych si jich musel vzít alespon 10. Tak teda díky za nic. Koupil jsem si 9 kusů z USA za 2000 včetně dopravy.

Míchací komory do Color4-ES. Další téměř nesehnatelná věc. Naštěstí mám původní komoru 6×9, jenže se mi zdá mírně zažloutlá. „Novou“ sháním zatím marně. Sehnal jsem dvě 24×35 na kino, z českého bazaru mi přišla zažloutlá, ale hlavně, že u ní byl popis „úplně nová, nepoužitá“. Z eBaye mi přišla úplně nová, krásně bílá, a bez lživých keců v popisu. Nenadělám nic.

Paterson 250 HS Print Washer 30x40cm. Asi úplná zbytečnost. Vím, mohl bych ty papíry prát potom třeba v pekáči od buchet, jenže takový já prostě nejsem. Věci se mají dělat pořádně.


Tady má cesta zatím skončila. Potřebuju dořešit uchycení negativu 6×8, potřebuju dořešit zatemnění své mikrokuchyně, do které bych se snad nějak poskládal, chybí mi El-Nikkor 105mm a taky mi trošku došel elán. Jsem v tom včetně zvětšováku zatím za necelých 23 tisíc, což není tak moc, když si vezmu, kolik jsem vyhodil peněž za digi fotáky a objektivy.

© 2024 Patrik Čmejla

Šablona od Anders Norén